Ochutnávky 2013

Ochutnávka Rodinné vinařství Kubík (Velké Bílovice) dne 19.12.2013

V předvánoční atmosféře s víny od Kubíků

Desátý ročník degustací ve Viničním altánu jsme zakončili již tradiční předvánoční ochutnávkou s Rodinným vinařstvím Kubík. A to opět s „pražskou spojkou” vinařství, Janem Vorbou. Letos představil naplněnému a vánočně již naladěnému „hlavnímu sálu” desítku vín z bohaté nabídky velkobílovického vinařství, a to z ročníků 2011 a 2012.

Ochutnávka "Vinuri Cramele Recas - To nejlepší z Rumunska" dne 16.12.2013

Rumunský vrchol - Selene!

V únoru jsme ochutnali sestavu ze špičkového rumunského vinařství Wine Princess, v prosinci nám rodilý Rumun Casian Suciu-Šubert z dovozní společnosti Kassimex, s.r.o. představil další skvělé vinařství z této země - Vinuri Cramele Recas. A opět to byl skvělý vinný zážitek!

Ochutnávka Vinařství Bettiny Lobkowicz (Mělník) dne 11.12.2013

Mělnické předvánoční potěšení

Hned na počátku mého povídání o degustací vín z mělnického Vinařství Bettiny Lobkowicz mohu stručně konstatovat to, co jsem o ochutnávce ve Viničním altánu napsal loni: Příjemná vína v tradičně uvolněné atmosféře s charismatickou vinařkou. Je to vždy takové milé předvánoční potěšení. Pro naše patro i duši. Červnové povodni na Mělníku navzdory!

Ochutnávka "Nové putování za španělskými víny" dne 9.12.2013

Utěšené putování po španělských vinařstvích

Tak jsme opět putovali po španělských vinařstvích od severu na jih - a byla to krásné řízení ochutnávání díky třinácti vínům, které z velmi bohaté palety dovozní společnosti BMC Brno, s.r.o. jako již tradičně vybral náš dobrý známý, mezinárodní degustátor a milovník vín Ing. Vladimír Hrbek. V porovnání se zářijovým degustačním výletem měl průvodce ještě šťastnější ruku. Vína mi chutnala o poznání víc, a to nejen tradičně skvělá červená, ale i minimálně jedno bílé.

Ochutnávka Rodinné vinařství Čapka (Hrušky) dne 4.12.2013

Potěšilo nejen víno z Hrušek

Víno z Hrušek (s velkým H) ochutnáváme ve Viničním altánu pravidelně každý rok. A to platí i o Rodinném vinařství Čapka. Tentokrát nám otec (Karel) a syn (Martin) nabídli k ochutnání deset vín z ročníků 2009 až 2013. Potěšily nás také novinky v podobě řady La Martine z „dílny” Čapky juniora.

Ochutnávka "Monte Novo e Figueirinha (Portugalsko)" dne 2.12.2013

Portugalský zážitek i bez portského

Štědrou paletu třinácti vín a extra panenský olivový olej z vinařství Monte Novo e Figueirinha v portugalské oblasti Alentejano nám opět představil František Šamla z dovozní společnosti V.P.V. Praha, s.r.o. Ochutnali jsme pět bílých a osm červených vín z různých kvalitativních řad - a byl to mimořádně příjemný zážitek.

Ochutnávka Rodinné vinařství Kadubcovi (Lipov) dne 29.11.2013

Tentokrát na sladší vlnce z Lipova

Na trošku sladkou strunku tentokrát zahrál Martin Kadubec z rodinného vinařství v Lipově u Bílých Karpat. Tedy týká se to především vín z ročníku 2012, kterých nám ve Viničním altánu představil osm z celkového počtu jedenácti vzorků. Zbývající vína byla z ročníku 2011.

Ochutnávka B.M.V. Balgovo Malé Vinařství (Tvrdonice) dne 27.11.2013

Vinné lahůdky z tvrdonického sklepa

Jan Balga ze svého tvrdonického malého vinařství (BMV) nás již potřetí ve Viničním altánu potěšil krásnými víny. A každý si mohl vybrat to své: suché, polosuché, sladký bonbonek, bílé, růžové i červené. Vše v náležité kvalitě.

Ochutnávka "Kamptal (Rakousko) & čtyři oblasti Španělska" dne 25.11.2013

Rakousko-španělské pochutnání

Opravdu atraktivní rakousko-španělské přechutnávání pro nás tentokrát připravil Petr Mikeska z dovozní společnosti Ocellus, s.r.o. Tichá bílá z rakouského vinařství Sax v Kamptalu, „bublinky” a bohatá červená ze čtyř významným španělských denominací - Cava DO, Rioja DOCa., Priorat DOCa. a Ribera del Duero DO. Mimořádně příjemný večer s výbornými víny, třebaže degustační list ve „španělské” části doznal proti tomu původnímu několik změn. Holt, bylo vyprodáno!

Ochutnávka Vinařství Naturvini (Bavory) dne 20.11.2013

Naturvini s bublinkovou premiérou

Českou degustační premiéru měl ve Viničním altánu Sekt Brut z Vinařství Naturvini, které založil před třemi lety Ing. Patrik Staško. Premiéra sektu, ale současně repríza produktů rodinného vinařství z Bavoru u Mikulova.

Ochutnávka Vinařství Na Špičáku Jan Kachyňa (Velké Bílovice) dne 18.11.2013

Premiéra, která pohladila

O další vydařenou degustační premiéru ve Viničním altánu se postaralo malé rodinné vinařství z Velkých Bílovic - Vinařství na Špičáku. Rodina Kachyňů v čele se sklepmistrem Janem přivezla do Prahy bohatou paletu třinácti vín z ročníků 2009 až 2012. V mnoha případech vína již dostatečně vyzrálá, připravená k okamžitému pití.

Ochutnávka "Originální vína ze Španělska" dne 14.11.2013

Bohaté Tempranillo a dvojtečka z pomerančů

Trochu netradiční, ale velmi zajímavou ochutnávku vín a dalších delikates z nabídky dovozní společnosti Todoriko, s.r.o. nám připravil její šéf Lubomír Veřmiřovský.

Ochutnávka Rodinné vinařství Pisoni (Trentino, Itálie) dne 12.11.2013

Vřelý pozdrav z Trentina

Premiérově jsme ve Viničním altánu ochutnali ucelenou sestavu vín z rodinného vinařství Pisoni v severoitalské oblasti Trentino. Tamní rodák Roberto Lupa k nám tato vína dováží prostřednictvím své dovozní společnosti Viandanti Praghesi, s.r.o.

Ochutnávka "Svatomartinská a další mladá vína 2013" dne 11.11.2013

Svěží tucet na svatého Martina

Mladá vína z Moravy, a to nejen se značkou Svatomartinská, jsme na svatého Martina již tradičně ochutnali v užším degustačním kroužku v 11 hod. a 11 minut. Premiérově jsme pak ve Viničním altánu degustovali již podstatně širší paletu Svatomartinských a dalších mladých vín. Protože jsme ve Viničním altánu měli k dispozici více než třicet vzorků, nebylo pro mne snadné vybrat předpokládaný tucet. Nicméně učinil jsem tak, a doufám, že jsem měl šťastnou ruku. Ostatně stížnosti nebyly, a většina vín zmizela z kartonů mimořádně rychle.

Ochutnávka "Quinta de Santa Eufemia (Porto)" dne 6.11.2013

Sladká pohoda z Douro

Na tradiční každoroční prezentaci vín z portugalského vinařství Quinta de Santa Eufemia jsme tentokrát ochutnali nejen portská vína, ale také dvě klasická červená z oblasti Douro. Pro mne to bylo příjemné zpestření, neboť nejsem velkým konzumentem fortifikovaných vín.

Ochutnávka "Rheinhessen, Mosel & Franken (Německo)" dne 4.11.2013

Nepřekvapivě kralovaly ryzlinky

Tradičně v listopadu nám Vladislav Pajdla představil německá vín z široké oblasti povodí Rýna. Z nabídky jeho malé dovozní společnosti VSP Všenory, s.r.o. jsme tentokrát ochutnali devět vín, pochopitelně s převahou ryzlinků (celkem pět). A bylo to opět příjemné přechutnávání, každý z hostů si určitě našel alespoň jednoho favorita. Já jich měl celkem čtyři.

Ochutnávka Vinařství Roman Komarov (Ivančice) dne 31.10.2013

Potěšení z ivančického sklepa

Ivančický vinař Roman Komarov nám ve Viničním altánu již podruhé předvedl, že velmi kvalitní vína se dají vyrábět v malých vinařstvích i bez supermoderních technologií a spousty různých „”doplňků" a podpůrných prostředků. Není proto divu, že byla radost tato vína ochutnávat, a pochopitelně odnést si nějaká domů. Přístup vinaře skromný a otevřený, sklepní ceny velmi rozumné!

Ochutnávka "Z Portugalska nejen portské" dne 29.10.2013

Portugalské přechutnávání s portskou tečkou

Vypadá to tak, že letošní podzim bude ve znamení portugalských vín. A to nejen portských. Opět jsme měli možnost přesvědčit se o tom na degustaci deseti portugalských vín z nabídky dovozní společnosti Portugal Shop. Martin Valihrach a Paulo Dias, rodilý Portugalec žijící v Česku, nám představili dvě bílá, čtyři klasická červená a čtyři sladká fortifikovaná vína, z toho tři portská. Velmi kvalitní a stejně tak vyvážená sestava!

Ochutnávka "Sedm vinařských špiček z Maďarska" dne 23.10.2013

Mimořádně zdařilý maďarský večer

Další nesmírně příjemná a zároveň poučná ochutnávka ve Viničním altánu - přátele krásných maďarských vín museli mít radost. Kristian Ujlaki z dovozní společnosti Vinorum CZ nám opět připravil pěkný zážitek v podobě osmi vín od sedmi předních maďarských vinařů z oblastí Tokaj, Balatón, Eger, Somló, Sopron a Villány.

Ochutnávka "Šumivá vína z Piemontu" dne 21.10.2013

Nejen bez Barola a Barbaresca...

Degustace piemontských vín z vinařské společnosti Tosti se příliš nevydařila. Zástupce dovozní firmy Batero, s.r.o. René Korbička přivezl, údajně z „technických důvodů”, jen šest z deseti avízovaných vzorků. Ale co je podstatné, zklamaní hosté se nedočkali Barola, Barbasesca, Barbery d'Asti ani Pinotu Noir. Tedy všech tichých vín, na která se tolik těšili.

Ochutnávka Vinařství Waldberg Vrbovec dne 16.10.2013

Třináctkrát výborný Waldberg

Plný „velký sál” Viničního altánu, třináct výborných vín z chvalovického sklepa, všechna ročník 2012, a několik poněkud neklidných skupinek degustujících, zjevně „začátečníků”. Tak by se dala charakterizovat v pořadí již pátá prezentace vín z Waldbergu Vrbovec v podání již tradičního hosta, sklepmistra vinařství Pavla Filipovszkého. Další ukázka krásných vín ze Znojemska.

Ochutnávka "Skvělá Kanada & Jižní Afrika" dne 14.10.2013

Třikrát jiný kontinent

Sympatická Heather Crowther, rodačka z jižní Afriky žijící v Česku, nám ve Viničním altánu na druhé prezentaci vín, která dováží prostřednictvím své společnosti Tombalina Wines, představila vzorky ze tří kontinentů. Z Kanady (Severní Amerika), Jihoafrické republiky (Afrika) a Rumunska (Evropa). Celkem devět vín, tentokrát s převahou kanadských. Stejně jako v květnu, také tentokrát jí asistoval svým originálním humorem a občasným „volným překladem” Zdeněk Reimann.

Ochutnávka "Nejlepší vinařské oblasti Španělska" dne 10.10.2013

Zapamatujte si: Toro Blanco!

Ani vydatný déšť v Praze neodradil milovníky španělských vín navštívit premiérovou prezentaci dovozní společnosti Kurum, s.r.o. ve Viničním altánu. Španěl German Palomino, jehož prodejna španělských potravin a vín v Kolínské ulici v Praze na Vinohradech je stále známější, pro nás připravil desítku vín z vyhlášených vinařských oblasti Španělska. A ochutnával je s námi také španělský velvyslanec v Praze pan Pascual Ignacio Navarro Ríos, který přišel podpořit podnikatelský počin svého krajana, což také uvedl ve svém krátkém projevu předneseném česky.

Ochutnávka Rodinné vinařství Čevela (Strážovice) dne 7.10.2013

Krása ze strážovické Staré hory

Paní Dana Čevelová z Rodinného vinařství Čevela ve Strážovicích přijela již počtvrté na Viniční altán, aby nám představila novinky vinařství, a my je mohli porovnávat i s předchozím ročníkem, který jsme ochutnávali před rokem. Byla to mimořádně zajímavá záležitost. Celkem jsme ochutnali třináct vín, a navíc ještě jednu prémii. Dvojic pro srovnání bylo pět.

Ochutnávka Vinařství U sv. Martina Radim Osička (Velké Bílovice) dne 2.10.2013

Laskavá premiéra od sv. Martina

Ve Velkých Bílovicích je vinařů příjmením Osička opravdu hodně. I proto Radim Osička pojmenoval své malé rodinné vinařství po náměstíčku, na němž se nachází jeho sklep - Vinařství U sv. Martina.

Ochutnávka "Z Portugalska nejen portské" dne 30.9.2013

Krása nejen portských

Možná nejlepší prezentaci portugalských vín ve Viničním altánu nám připravili zástupci trutnovské dovozní společnosti CERFIS Wine, s.r.o. Především průvodkyně portugalským večerem, Petra Čermáková nám příjemnou formou přiblížila nejen samotná vína, ale také oblasti a vinařství, z nichž pocházejí.

Ochutnávka Prath - Vinařství Zuzana Prátová (Josefov) dne 25.9.2013

Vyrovnaná série z Josefova

Po více než třech letech navštívili Viniční altán Zuzana Prátová a její syn Eduard, aby nám představili svá nová vína z josefovského sklepa, a přiznejme si to, také nás pobavili. A to díky Eduardovým vinařským „historkám z natáčení”.

Ochutnávka Vinařství Kolby (Pouzdřany), Šlechtitelka (Velké Pavlovice) dne 23.9.2013

Takové pěkné porovnání

S Martinem Prokešem z Vinařství Proqin je radost spolupracovat, radost poslouchat jeho prezentace vín, a také radost tato vína ochutnávat. Ať již jsou z rodinné produkce ve Velkých Němčicích, nebo z vinařství, jejichž produkty prodává. V tomto případě ve Viničního altánu ze dvou špičkových moravských vinařství - Kolby (Pouzdřany) a Šlechtitelka z Velkých Pavlovic.

Ochutnávka "Čtyři vinařství z Brazílie" dne 19.9.2013

Premiéra v brazilském rytmu

Velkou premiéru měla ve Viničním altánu brazilská vína - vůbec poprvé v uplynulých devíti letech je zde mohli hosté ochutnat. Bohužel, nemohl jsem být přitom. Shoda okolností nahrála tomu, že jsem proti původním předpokladům přechutnával španělská vína v jejich domovině. Nicméně několik členů „vrcholového týmu” mi poskytlo informace, které se tentokrát pokusím tlumočit.

Ochutnávka Vinařství Arte Vini, Trochu jiná Morava (Nový Šaldorf) dne 11.9.2013

Arte Vini - tekuté umění v láhvi

Mimořádně úspěšnou premiéru měla ve Viničním altánu vína z nového vinařského projektu na Moravě - Vinařství Arte Vini, s.r.o. se sklepem v Novém Šaldorfu.

Ochutnávka Rajhradské klášterní vinařství (Rajhrad) dne 9.9.2013

Požehnaný večer s Rajhradem

Dvanáct mimořádně přitažlivých vín nám ve Viničním altánu po roce opět představil Jiří Ruibar z Rajhradského klášterního vinařství. Vinný zážitek sice vyvrcholil v druhé polovině degustačního spektra především červenými víny, ale své lahůdky jsme si našli i mezi bílými.

Ochutnávka "Atraktivní vína z Mendozy (Argentina)" dne 4.9.2013

Argentinská „vinná houpačka”

Bodega Los Toneles patří mezi velká argentinská vinařství, jejichž produkce bývá často kvalitativně velmi rozkolísaná. Na ochutnávce vín ve Viničním altánu jsem se přesvědčil, že především vína z nižších řad se co do kvality nedají srovnat s obdobnými produkty z menších rodinných vinařství, ať již argentinských nebo chilských. Vycházím přitom nejen z toho, co jsme na degustacích v Gröbovce již za uplynulých devět let ochutnali.

Ochutnávka "Vybrané kousky ze Španělska" dne 2.9.2013

Vinné lekce španělské elegance

Už mnohokrát jsme testovali vybraná vína z nabídky dovozní společnosti BMC Brno, s.r.o. v tradičním putováním po španělských vinařských oblastech „od severu na jih”. Ing. Vladimír Hrbek, mezinárodní degustátor, milovník vín a častý host Viničního altánu, vybral tucet vín, která vynikala nejen kvalitou, ale zároveň výbornou cenou. Co víc si mohou degustující hosté přát?!

Ochutnávka Vinařství Stanislav Popela (Perná) dne 28.8.2013

Popela - vyrovnaná vysoká kvalita

Vyrovnanou a zároveň vysoce kvalitní sestavu dvanácti vín nám po roce představil Stanislav Popela, vinař z Perné. A já mohu jen konstatovat, že ta letošní, tedy z ročníku 2012, mi chutnala o poznání více. Samozřejmě, vždyť zbytkového cukru bylo přece jen méně.

Ochutnávka Viňa Teillery & Casa Millaman (Chile) dne 26.8.2013

Tak chutná chilská kvalita!

„Duo Productos Latinos” - Josef Uhlík a Rodrigo Schmidt - nám představilo desítku chilských vín z vinařství Casa Millaman a Viňa Teillery, a jako bonbonek na závěr originální projekt čtyř chilských enologů s názvem Nesco. Počínaje čtvrtým vzorkem jsme si užívali opravdovou kvalitu. Prostě vysoký zážitek pro naše chuťové pohárky, navíc většinou s pěkným poměrem cena/výkon!

Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice) dne 21.8.2013

Vinný koncert a několik sabráží

Dlouho očekávaná degustační show Martina Prokeše z Vinařství Proqin ve Velkých Němčicích měla velký úspěch. Jak dole v „hlavním sále”, kde se ochutnávala převážná většina z dvanácti vín, tak na horní terase. Tam se konala několikerá sabráž v různém provedení, spojená s přechutnáním odstřelených lahví sektu. Přitom hlavní hvězdou sabráží nebyl jako již tradičně Martin, ale dáma - celorepubliková „bronzová sekačka” Dagmar Fialová. Potěšení přítomných z atraktivního zážitku tak bylo náležitě umocněno!

Ochutnávka "Rheinhessen, Mosela, Pfalz & Alsasko (Německo, Francie)" dne 19.8.2013

Ryzlinková smršť v německé kvalitě

Daniel Kroft a Tomáš Zima z dovozní společnosti Weinort, s.r.o. pro nás po roce připravili pěknou sestavu deseti vín ze tří německých vinařských oblastí (Rheinhessen, Pfalz a Mosel) a francouzského Alsaska. Samozřejmě, převládaly ryzlinky, pro „odlehčení” doplněné jedním zeleným sylvánem z Pfalze a Gewürztraminerem z Alsaska.

Ochutnávka Vinařství Jiří Rusnok (Velké Bílovice) dne 14.8.2013

Poctivá vína Jiřího Rusnoka

Jiří Rusnok z Velkých Bílovic nám již potřetí představil ve Viničním svá vína - příjemnou ukázku poctivé moravské vinařské tradice. Tentokrát to bylo deset vín z ročníků 2011 a 2012. Šest bílých, růžovou Frankovku a tři červená. V drtivé většině vína s výborným poměrem cena/výkon.

Ochutnávka Vinařství Herzánovi (Kobylí) dne 12.8.2013

Příjemné setkání s víny Bronislava Herzána

Jedenáct vín z Kobylí, k tomu navíc nultý „zavíňovací” vzorek a závěrečné překvapení nám připravila Zuzana Herzánová a její bratr Jakub, který je od ročníků 2012 tvůrcem vín rodinného vinařství po otci. Ten nám předvedl svá vína osobně před dvěma lety, ale i tentokrát jsme ještě ochutnávali vína Bronislava Herzána.

Ochutnávka Vinařství Syfany - Jakub Zborovský (Vrbice) dne 7.8.2013

Premiérová symfonie zvaná Syfany

Jakub Zborovský z rodinného vinařství Syfany se sídlem na Vrbici měl ve Viničním altánu premiéru. A byla opravdu zdařilá. Jakub nám představil jedenáct vín, převážně z ročníků 2011 a 2012. Nicméně jedničkou bylo pro mne závěrečné červené ze sklizně 2009.

Ochutnávka "Limbach, Rača & Vinosady (Slovensko)" dne 5.8.2013

Letní vinná vizitka ze Slovenska

Tři vinařství a celkem deset vín - tak vypadala letošní již druhá vinná vizitka ze Slovenska. Otomar Frühauf, dovozce těchto vín, nám připravil pět bílých, jedno růžové a čtyři červená. Přes hmatatelné vedro měla všechna vína odpovídající teplotu, což celkový zážitek z nich jen umocnilo. (Pro lepší orientaci uvádím názvy vín i jejich zatřídění v českém ekvivalentu.)

Ochutnávka Polivka Winery (Velké Němčice) dne 17.7.2013

Sladká „masáž” z Velkých Němčic

Deset, především, sladkých vín, nám po třech letech představil ve Viničním altánu Lukáš Polívka ze svého malého vinařství Polivka Winery ve Velkých Němčicích.

Ochutnávka Vinařství Marek Koráb (Boleradice) dne 15.7.2013

Koráb na vinných vlnkách s cimbálem

O atraktivní letní ochutnávku vín ve Viničním altánu se postaral mladý boleradický vinař Marek Koráb. A to nejen víny, ale také příjemnou pohodou. Na té má velký podíl cimbálová muzika Primáš z Boleradic, která se (v komorním provedení) celý večer hezky snoubila s Markovými víny. Marek Koráb nám představoval svá vína, a zároveň jako cimbalista Primáše těšil hosty v naplněném „velkém sále” krásnými moravskými písněmi. Lidová hudba z Moravy a tamní víno prostě patří neoddělitelně k sobě!

Ochutnávka Sing Wine - Víno Tetur (Velké Bílovice) dne 10.7.2013

Zdařilá sestava „zpívajících vín”

Velkobílovické vinařství Sing Wine pod vedením Tomáše Tetura se před několika lety vydalo po nové vinné stezce. A důležitá role byla na ní předurčena mladé generaci. Sklepmistr Aleš Tetur navštívil několikrát Viniční altán společně se svým otcem. Tentokrát měl premiéru v roli prezentujícího „zpívajících” vín z rodinného vinařství. A byla opravdu zdařilá.

Ochutnávka Víno Brázdová (Sudoměřice) dne 8.7.2013

Vinné pohlazení od Brázdů

Loni se sudoměřický vinař Ludvík Brázda omlouval, že jeho vína z ročníku 2011 nejsou ještě v optimálním stavu (byl leden). Tentokrát (v červenci) to již o vínech z ročníku 2012 nemusel říkat. Z devíti mladých vín byla drtivá většina ve velmi dobré kondici, čímž nechci říci, že by ještě nemohla růst do krásy.

Ochutnávka Vinařství Pavel Koliba (Čejkovice) dne 3.7.2013

Vinná klasika z Čejkovic

Čejkovický vinař Pavel Koliba patří spíše mezi tzv. klasiky: upřednostňuje používání tradičních metod včetně zrání veškerého vína v sudech, ovšem s požitím moderních technologií při předchozím zpracování hroznů.

Ochutnávka Vinařství Martin Zemánek (Velké Bílovice) dne 1.7.2013

Vítězné Agni z Martinovy kolekce

Martin Zemánek je skromný a velmi talentovaný mladý vinař z Velkých Bílovic. Již potřetí nás o tom ve Viničním altánu přesvědčil, tentokrát deseti víny z ročníků 2011 (dvě červená a dvě bílá) a 2012 (tři bílá, jedno červené a dvě růžová).

Ochutnávka Vinařství Mikrosvín Mikulov (Sklepy Dolní Dunajovice) dne 26.6.2013

Horké novinky přišly z Mikrosvínu

Mnoho horkých novinek z dnes již kultovního vinařství Mikrosvín Mikulov v naplněném „velkém sále” Viničního altánu po roce opět představil sklepmistr Vojtěch Vít. Minimálně dva vzorky měly českou degustační premiéru, byly čerstvě nalahvovány z nerezového tanku. Každopádně všech ochutnávaných vín bylo deset, z toho sedm ze sklizně 2012.

Ochutnávka Vinné sklepy Lechovice dne 25.6.2013

Atraktivní, ale sladší lechovický návrat

Konečně jsme mohli ve Viničním altánu opět přivítat technologa Vinných sklepů Lechovice Jana Hrachovského, aby nám představil novinky z produkce tohoto významného vinařství na Znojemsku. Celkem jsme ochutnali dvanáct vín z ročníků 2010 až 2012, včetně dvou sektů a závěrečného ledového vína.

Ochutnávka "Šest vinařství z Piemontu (Itálie)" dne 24.6.2013

Bohatá piemontská sestava

Velkou piemontskou sestavu nám již poněkolikáté představil ve Viničním altánu František Šamla, který vína z této proslulé italské vinařské oblasti dováží prostřednictvím své společnosti VPV Praha, s.r.o.

Ochutnávka Víno Hort (Dobšice) dne 20.6.2013

Mistrovský rukopis Jiřího Horta

Pokud jde o Viniční altán, proti dobšickému vinaři Jiřímu Hortovi se příroda dost spikla. Nejprve povodně a uzavření parku Gröbovka, což vedlo k odložení plánované degustace. V náhradním termínu se zase dramaticky oteplilo, takže teploty přes třicet stupňů příliš nepřály milovníkům vína. Nicméně přežili jsme to úspěšně, degustace se zdařila, čemuž rozhodně napomohla také pěkná dávka výborných růžových a bílých vín.

Ochutnávka Vinařství Richard Tichý (Hrušky) dne 11.6.2013

Tichého radost z Hrušek

Je opravdu potěšení účastnit se prezentace vín Richarda Tichého z Hrušek. Malý vinař s velkými a krásně připravenými víny je pravidelným hostem Viničního altánu, přičemž tentokrát přivezl tucet vín z ročníku 2007 až 2011 - osm bílých, jedno růžové a tři červená. Počasí bylo teplé, „postpovodňové”, proto jen menší zastoupení červených vůbec nevadilo.

Ochutnávka Špičková vína z Makedonie dne 10.6.2013

Rakouský start, makedonský finiš!

Trochu netradiční vinnou sestavu v podobě makedonských a rakouských vín připravili na degustaci ve Viničním altánu Vojtěch Vejvoda a Martin Chlad, spolumajitelé dovozní společnosti Neobyčejná vína.cz. Devět vzorků - sedm makedonských a dva rakouské - nám představil sommelier Pavel Hercík. Rozmanitá vína z různých kvalitativních i cenových úrovní umožnila hostům vybrat si to podle chuti i peněženky. Také já jsem si našel své oblíbence.

Ochutnávka Vinařství Vladimír Tetur (Velké Bílovice) dne 30.5.2013

Krásně i netradičně s Laďou Teturem

V jubilejním 10. roce ochutnávek ve Viničním altánu nás již pošesté navštívil výborný vinař z Velkých Bílovic Vladimír Tetur. Tentokrát přivezl s sebou třináct vín, včetně „nultého” vzorku, a připravil nám krásnou, ale zároveň trošku netradiční ochutnávku svých vín. Ochutnali jsme mladé novinky, ale také krásně vyzrálá, konkrétně červená vína, z nichž nejstarší mělo již téměř sedm let.

Ochutnávka Vinařství Kovacs (Novosedly) dne 27.5.2013

Od Kovacse bodovaly Family Reserve

Přiznám se, že vína z Víno Kovacs v Novosedlech jsem letos ještě neochutnal. O to více jsem byl zvědavý na jejich prezentaci ve Viničním altánu, kterou vedl zástupce vinařství Tomáš Blaha. Vína z „dílny” šéfa vinařství a sklepmistra ing. Miroslava Kovacse, který představil svá vína ve Viničním altánu naposledy před sedmi lety, zastupovaly dvě kvalitativní řady - nižší Tradiční řadu, a vyšší (pochopitelně i cenově) Family Reserve.

Ochutnávka "Osm vinařských špiček z Maďarska" dne 23.5.2013

Tak nám chutná Maďarsko

Díky Kristianu Uljakimu jsem se před několika lety stal velkým milovníkem maďarských vín. A tento stav nejenže stále trvá, ale umocňuje se s každou další degustací vín z nabídky jeho dovozní společnosti VINORUM.cz ve Viničním altánu.

Ochutnávka Vinařství Petr Bíza Čejkovice) dne 22.5.2013

Pod vinnou taktovkou Petra Bízy

Petr Bíza z Čejkovic nám názorně představil filozofii a styl moderního moravského vinaře. Ve Viničním altánu prezentoval svá vína naposledy v roce 2009, a je zřejmé, že od té doby prošla jeho produkce dalším kvalitativním vývojem. Byla radost ochutnávat jeho vína, bylo velmi příjemné poslouchat čejkovického vinaře. A nechyběl ani příjemný humor, který k dobrému vínu rozhodně patří.

Ochutnávka Viňa Santa Ema (Chile) dne 20.5.2013

České premiéry ze Santa Emy

O nějaký ten týden jsme na vína ze známého chilského vinařství čekali déle, ale myslím, že se to vyplatilo. Z ochutnávané desítky vín tvořily dobrou polovinu naprosté novinky, z toho dvě vína měla ve Viničním altánu českou degustační premiéru. Jorge Atisha, rodilý Chilan a majitel dovozní firmy OpenWine, s.r.o. nás potěšil.

Ochutnávka "Sicílie, Pulie, Piemont & další" dne 15.5.2013

Pestrá paleta nejen z italského jihu

Sicílie, Pulie, Piemont, ale také Maďarsko a německé Porýní. Ze všech těchto zemí a oblastí nám Dalibor Salivar, dovozce vín a pravidelný host Viničního altánu, představil vybraná vína. Bylo jich celkem jedenáct, přičemž tentokrát, vzhledem k pokročilému jaru a teplejšímu počasí, jsme ochutnali celkem pět bílých vín a jedno růžové.

Ochutnávka Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově) dne 13.5.2013

Inspirováno znovínskou kvalitou

Klidně bych mohl loňský úvod mého povídání o prezentací vín ze Znovínu Znojmo téměř doslova zopakovat. Tedy: tradičně ve znovínském obráceném gardu zahájil degustaci ve Viničním altánu Karel Slavík, náš pravidelný posel vín ze Znovínu Znojmo. Takže prvním vínem bylo červené Svatovavřinecké a posledním sladká Pálava. Mezi tím růžový Cabernet Sauvignon - celkem jedenáct vzorků, z toho čtyři z ročníku 2011, ostatní mladé novinky.

Ochutnávka "Skvělá Jižní Afrika & Kanada" dne 9.5.2013

Vinná krása: jih Afriky i Niagara

Originální humor a občasný „volný překlad” Zdeňka Reimanna, v němž se mnohé ztratilo a leccos už nalezeno (hlavně o ochutnávaných vínech a vinařstvích) nebylo, doprovázel ve Viničním altánu mimořádně kvalitní vína z Jižní Afriky a Kanady. K nám je dováží paní Heather Crowther, rodačka z jižního koutu černého kontinentu, prostřednictvím své společnosti Tombalina Wines.

Ochutnávka Vinařství Vít Sedláček (Vrbice) dne 6.5.2013

Vinná radost z Vrbice

Po roční přestávce zavítal vrbický vinař Vít Sedláček opět do Viničního altánu - a znovu nás potěšil svými víny i vlastní vinařskou filozofií. Je to prostě radost ochutnávat s Vítkem Sedláčkem jeho vína!

Ochutnávka "Váš vinař Stanislav Mádl (Velké Bílovice)" dne 29.4.2013

Staňa Mádl již podesáté!

Již podesáté nám ve Viničním altánu představil svá vína velkobílovický vinař Stanislav Mádl, dnes již skutečně Náš vinař! Jako tradičně přivezl mladá vína, teprve čerstvě nalahvovaná, což je na takových degustacích vždy odvážný krok. Z mých zkušeností vín, že Staňova vína, tedy bílá, jsou v dobré kondici minimálně šest měsíců po nalahvování (ideálně za necelý rok). Červená pak až po půldruhém roce. A z tohoto zorného úhlu jsme také museli hodnotit Staňova vína z ročníku 2012 (bílá a růžové) a 2011 (červená).

Ochutnávka "Chateauneuf-du-Pape & další chuťovky z Údolí Rhôny" dne 24.4.2013

Atraktivní putování Údolím Rhôny

Letos poprvé jsme měli možnost ochutnat vína z jižní Francie, převážně z Údolí Rhôny, a to díky Romanu Hynkovi z dovozní společnosti Fresh-Way.CZ. Celkem jedenáct vín, v drtivé většině červených. Výjimkou byla dvě vína - vstupní bílé Vin de Pays de Méditerranée 2012 a růžové ze stejné řady i vinařství.

Ochutnávka Rodinné vinařství Herzán - „Víno u Libora” (Čejkovice) dne 22.4.2013

Pěkná repríza ze sklepa U Libora

Rodinné vinařství Herzán z Čejkovic mělo ve Viničním altánu úspěšnou premiéru již loni. Na jeho reprízu jsem byl proto moc zvědavý, neboť Libor Herzán nám představil osm mladých vín z ročníku 20112. Zbývající tři červená ze sklepa U Libora byla o rok starší. Velmi malé šarže logicky nabízely vína nezatříďovat, takže v tomto případě byla všechna deklarovaná jako zemská.

Ochutnávka Grmolec - rodinné vinařství (Hovorany) dne 17.4.2013

Od Grmolců v pěkném stylu

Netajím se tím, že vína s vyšším zbytkovým cukrem příliš nevyhledávám. Proto jsem se trochu obával, že Bronislav Grmolec z rodinného vinařství v Hovoranech právě taková vína představí ve Viničním altánu. Pravda, z jedenácti vzorků (až na jeden všechny z ročníku 2012) byly čtyři polosladké, ale minimálně tři z nich mne dokonce potěšily. Takže u mne byla spojenost, a to nejen pokud jde o cukry.

Ochutnávka Vinařství Mezi sklepy (Čejkovice) dne 15.4.2013

Mezi sklepy nejen se Samotářem

Mladý vinař Richard Pavka z Čejkovic nám na premiéře malého rodinného vinařství ve Viničním altánu představil bohatou sérii 13 vín - devět bílých, jedno růžové a tři červená. Všechna mladá z ročníku 2012.

Ochutnávka Vinařství Lahofer, a.s. (Dobšice) dne 10.4.2013

„Pan Lahofer” znovu bodoval

Jaroslav Chaloupecký již tradičně prezentuje ve Viničním altánu vína dobšického vinařství, a tak není divu, že mu někteří stálí hosté dali přezdívku „pan Lahofer”. Myslím, že mu sluší.

Ochutnávka "Cantine Pellegrino 1880 - Skvělá Sicílie" dne 8.4.2013

Sicilské chuťovky z Cantine Pellegrino

Bez Lubomíra Rosenberga i jeho syna Lukáše (nemocen) nám zástupci firmy Batero, s.r.o (spolumajitel René Korbička a someliérka Bohumila Vašendová) představili produkty vinařství Cantine Pellegrino 1880 ze Sicílie i nedalekého ostrova Pantelleria. Vína klasická (bílá a červená), ale také sladké fortifikované speciality, včetně proslulé Marsaly.

Ochutnávka Vinařství Jindřich Opluštil (Čejkovice) dne 4.4.2013

„Čtvrtečník” potěšil ve čtvrtek

Jindřich Opluštil z Čejkovic rozhodně roste fyzicky i vinařsky. Mohli jsme to zaznamenat na čtvrteční degustaci ve Viničním altánu, celkově již třetí, která byla především založena na vínech tohoto nepřehlédnutelného čejkovického „Čtvrtečníka”. Byť zdravotně handicapován, představil nám, alespoň stručně, deset vín. Vše ostatní bylo již na nás.

Ochutnávka Vinařství Radocha (Čejkovice) dne 20.3.2013

Vinná radost s Radochovými

Jirka Radocha z Čejkovic je vinař mladý, veselý a šikovný. Již potřetí to přesvědčivě ukázal ve Viničním altánu, tentokrát pod jemnou kontrolou své maminky, která rovněž bohatě přispěla k příjemné atmosféře vinného večera.

Ochutnávka "(Ne)obyčejná vína Ondřeje Brdečka z Kobylí" dne 18.3.2013

Ondřej Brdečko má našlápnuto!

Byla to veselá ochutnávka s mladým, sympatickým vinařem z Kobylí, který má nejen vinařský talent, ale umí ho náležitě do svým vín vtělit. A hezky si o všem s milovníky vín otevřeně popovídat.

Ochutnávka Vinařství Ladislav Langr (Dolní Věstonice) dne 13.3.2013

Langrovo pálavské osvěžení

S Ladislavem Langrem, produkcí malým vinařem z Dolních Věstonic, je radost ochutnávat jeho vína. Dělá poctivá moravská, částečně z vlastních, ale všechna z vinic v Dolních Věstonicích. A ukazuje se, že i na severních polohách na Pálavě se dají vypěstovat pěkné hrozny. Po roce nám představil deset vín, všechna z ročníku 2011. Na svá vína příliš nespěchá.

Ochutnávka "Bodega Pago Aylés - Na vrcholu španělské pyramidy!" dne 11.3.2013

Zážitky ze španělské Cariňeny

Opravdu mimořádná španělská vína jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu díky Robertu Karáskovi z dovozní společnosti Vuelta, s.r.o. Vína z výjimečného sklepa Bodega Pago Aylés v oblasti Cariňena prezentoval obchodní ředitel vinařství pan Felix Moreno.

Ochutnávka Vinařství Líbal (Horní Dunajovice) dne 7.3.2013

Líbalovo sladké políbení

Sladká, ale moc pěkná vína nám po roce představil ve Viničním altánu Marek Líbal z Horních Dunajovic, především v druhé části večera. Trošku se bojím, aby moravské sladké vlnky nepřerostly v tsunami.

Ochutnávka Vinařství Lacina (Velké Pavlovice) dne 4.3.2013

Trošku větší okouzlení cukry

Vín s vyšším zbytkovým cukrem nám ve Viničním altánu degustace od degustace nějak přibývá. A to nemám na mysli polosuchá, ale polosladká a sladká vína. Dokonce i u očekávaných svěžích a pikantních růžových. O nich někteří vinaři neustále omílají klišé typu „pití u bazénu a na terase”, ale ve skutečnosti spíše produkují lákadla pro vosy a nápoje do cukráren.

Ochutnávka Vinařství Luděk Vondrák (Mělník) dne 1.3.2013

Konečně i novinky z Vondrákova sklepa

Mělnický vinař Luděk Vondrák se nikterak netajil tím, že loňská „normální” sklizeň mu konečně umožnila vyrobit dostatečné množství vína, aby mu alespoň částečně nahradila velké ztráty (mrazy, choroby) z předchozích ročníků. A tak jsme měli možnost téměř jako první ochutnat devět mladých vín z ročníku 2012 z celkového počtu 12 vzorků.

Ochutnávka "Valdepeňas, Rioja & Ribera Del Duero (Španělsko)" dne 27.2.2013

Obyčejné, ale také skvělé Tempranillo

Po několika měsících opět pěkná španělská vína ve Viničním altánu. Petr Mikeska ze společnosti WINE-BAR.CZ nám představil tucet vín ze tří španělských vinařských denominací (Valdepeňas D.O., Rioja D.O.Ca. a Ribera del Duero D.O.), a navíc jedno šumivé víno z Cava D.O. Logicky převažovala vína červená, která také většinou ukázala tradiční vysokou španělskou kvalitu.

Ochutnávka "Viňa Teillery & Vino Campero (Chile)" dne 25.2.2013

Vrcholem byla organická vína

Chilsko-španělské přechutnávání pro nás připravil Josef Uhlík z dovozní společnosti Productos Latinos. A ve Viničním altánu nám je již tradičně představil náš pravidelný host, Daniel Kroft, který k nám dováží převážně rakouská vína prostřednictvím firmy Weinort, s.r.o.

Ochutnávka Vinařství ZD Němčičky dne 20.2.2013

Trošku sladší pozdrav z Němčiček!

Z jedenácti vín z Vinařství ZD Němčičky, která jsme ve Viničním altánu po roce opět ochutnali, byla pouze čtyři suchá, z toho dvě červená. Tím chci jen říci, že stále ještě přetrvává trend moravských vinařů produkovat vína s vyšším zbytkovým cukrem. A to mne příliš netěší. Tím samozřejmě nechci šmahem kritizovat polosladká a sladká vína, jen jejich podíl na trhu se mi zdá zbytečně vysoký. „Okouzlení zbytkovými cukry” by už konečně mohlo ustoupit do pozadí.

Ochutnávka "Wine Princess - To nejlepší z Rumunska" dne 18.2.2013

Druhé kolo rumunského přechutnávání

Již na loňské premiéře mne rumunská vína z nabídky dovozní společnosti Kassimex, s.r.o velmi potěšila. A nejinak tomu bylo i na jejich repríze, tentokrát však v podání zcela jiného vinařství - Wine Princess z oblasti u města Aradu, kterému velí vinař maďarského původu Géza Ball.

Ochutnávka "Slovinská vína z údolí Vipavy" dne 15.2.2013

Slovinský finiš v červeném

Repríza slovinských vín dovozní společnosti Supervino.cz ve Viničním altánu se asi nevyrovnala jejich říjnové premiéře. Manželé Urbanovi nám opět představili deset vín, z nichž jedno bylo z oblasti mimo Vipavskou dolinu (Jeruzalem Ormož). Tentokrát své minulé pozice sice obhájila červená vína, ale většina bílých (hlavně z vinařství Zaloščan de Adami) mi radost příliš neudělala. A to především díky stylu těchto vín, která na můj vkus téměř postrádají kyselinu, a proto působí poněkud unaveně.

Ochutnávka Vinařství U Dvou lip (Hýsly) dne 13.2.2013

Organické, neorganické - moc pěkné!

Mladší sestřička Zámeckého vinařství Bzenec a Mikrosvínu se narodila teprve nedávno, a už se má čile k světu. Nově vzniklé Vinařství U Dvou lip v Hýslech na Slovácku stojí opravdu za pozornost. A to nejen kvalitou svých vín, převážně organických, ale také jejich ambaláží a celkovou marketingovou strategií, v níž je mnohé propojeno s hudbou.

Ochutnávka "Devět vinařství z Rakouska" dne 11.2.2013

Malý festival jižních sousedů

Jedenáct vín z devíti rakouských vinařství (a sedmi oblastí) jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu díky dovozní společnosti Stabrix, s.r.o., která se označuje za největšího dovozce vín našeho jižního souseda do České republiky. Podle počtu nabízených vinařství tomu rozhodně věřím.

Ochutnávka Vinařství Karel Válka (Nosislav) dne 6.2.2013

Pěkný návrat z Nosislavi

Potěšilo mne, že manželé Válkovi z rodinného vinařství v Nosislavi se nebojí hledat nové cesty a cestičky, například různá cuvée či sladké delikatesy z vína (třeba čokoládové pralinky). Po více než třech letech nám ve Viničním altánu představili část své produkce z ročníků 2009 až 2012. A zatímco před lety bodovala převážně červená vína, tentokrát mne zaujalo více bílých vín.

Ochutnávka Rodinné vinařství Balážovi (Dolní Dunajovice) dne 4.2.2013

A vítězem je... Aurelius

V srpnu 2010 prezentoval vína ve Viničním altánu tým rodiny Balážových. Tentokrát připravila deset vzorků z Rodinného vinařství Balážovi v Dolních Bojanovicích Zuzana Weisskopf, vína prezentoval Jiří Kobza - oba z dovozní a prodejní firmy Weisskopf s.r.o.

Ochutnávka "Limbach & Vinosady (Slovensko)" dne 30.1.2013

„Slovenské přechutnávání” opět potěšilo

Druhé kolo prezentací slovenských vín ve Viničním altánu bylo věnováno třem vinařstvím - Limbašskému vinohradnickému družstvu, vinařství Vavrinský & Brehler z Libachu a Vínu Hubinský z Vinosad.

Ochutnávka Vinařství Reisten (Pavlov) dne 28.1.2013

Jubilejně s Reistenem!

Jubilejní 700. ochutnávka ve Viničním altánu se rozhodně vydařila. Ostatně vína z Vinařství Reisten mi vždy dělala radost, o jejich novém prezentujícím ani nemluvě. Pravidelný host Viničního altánu Václav Šmach, tentokrát již v dresu Reistenu, nám představil velmi pěkný dvanáctičlenný tým - jen v „bílých dresech”. A všichni jeho členové byli mladíci - ročník 2011. Na jejich zrání se podílel ještě převážně původní sklepní tým, alespoň tak jsem tomu rozuměl.

Ochutnávka Modré vinařství (Mutěnice) dne 23.1.2013

Modré vinařství - mladé a pěkné

Už se moc těším, až nově vysázené vinice v Mutěnicích, které ošetřují mladí vinaři z tamního Modrého vinařství, začnou dostatečně plodit, aby se z jich hroznů mohla vyrábět prvotřídní vína. Věřím totiž, že bratři Čížkové taková vína budou z kvalitní suroviny vyrábět.

Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice) dne 21.1.2013

Proqin se vším všudy

Sabráž na tři způsoby (šavlí, sektovou sklenkou a podšálkem), a k tomu tucet výborných vín z Velkých Němčic - takové bylo již druhé vinné představení Martina Prokeše z Vinařství Proqin ve Viničním altánu během čtrnácti dnů. Obě zaplnila hosty tamní „hlavní sál”.

Ochutnávka Tanzberg Mikulov, a.s. (sklep v Bavorech) dne 16.1.2013

Školení s Tanzbergem

V jubilejní 10. sezoně degustací ve Viničním altánu představil vína z Tanzbergu sám jeho majitel Dr. Vladimír Železný. Naplněný „velký sál” si vyslechl jeho vinařskou filozofii i různá historická exposé. A hlavně ochutnal deset prvotřídních vín ze sklepa v Bavorech, která mne již více než deset let pravidelně a velmi intenzívně oslovují.

Ochutnávka Vinařství Dvořáček LTM (Mikulčice) dne 14.1.2013

Atraktivní vína z mikulčického sklepa

Pěkně bohatou, byť z objektivních důvodů (vyprodaná bílá) poněkud "ochuzenou" sestavu vín pro nás tentokrát připravil Lubomír Dvořáček z mikulčického rodinného vinařství. Jako již tradičně výborná vína, především ta červená, a zasvěcený výklad. Mimochodem, povídání o výrobě košer vína v mikulčickém sklepě mne vždycky dostane!

Ochutnávka Vinařství Kolby (Pouzdřany) dne 10.1.2013

Krásná vína - i pro nás!

Velkou premiéru měla ve Viničním altánu pro většinu konzumentů dlouho zapovězená vína z Vinařství Kolby v Pouzdřanech. Díky filozofii nového majitele vinařství a také zásluhou prodejce těchto vín Martina Prokeše z Proqinu jsme měli možnost ochutnat jedenáct vzorků z ročníků 2006 až 2010. Protože ve sklepě v Pouzdřanech se s uváděním vín na trh příliš nespěchalo (a zřejmě i nadále spěchat nebude), ochutnali jsme většinou vína již pěkně vyzrálá s velkým potenciálem, které často doslova laskala na patře.

Ochutnávka Vinařství Chateau Lednice dne 7.1.2013

Do nové sezony s moravskou kvalitou

Po necelém roce jsme opět ochutnali velmi vstřícná vína z Chateau Lednice, která nám představil Jiří Hudec, častý host prezentující výborná moravská vína ve Viničním altánu. Tentokrát jich bylo deset, a navíc jedna prémie v podobě višňového vína.