Ochutnávka vín Vinařství Gotberg (Popice)

Ochutnávka Vinařství Gotberg (Popice) dne 10.05.2016

Moderní styl, výborná vína

Velmi moderní (a to nejen sídlem v Popicích) Vinařství Gotberg je svými víno vždy inspirující. Potvrdil to i mnohde velmi problematický rok 2014, s nímž si tým vinařství v čele s enologem Stanislavem Málkem podle mého velmi dobře vyrovnal.

Opět po roce jsme ochutnávali ve Viničním altánu vína z popického vinařství na Pálavě, a z devíti vzorků byly tři z předloňské sklizně. A rozhodně dva nás opravdu oslovily.

Zástupce vinařství obchodní manager Martin Jankovič zahájil prezentaci Muškátem moravským 2015 v pozdním sběru, suchým vínem s příjemnou, lehce kořenitou vůní světlého ovoce, květin a bylin, v níž jsem cítil i dotek majoránky. V trošku plnější, zakulacené a poměrně šťavnaté chuti převažovaly spíše citrusy, ale nechyběla ani lehce kořenitá stopa. Víno by mělo vyhovovat i těm, kteří nevyhledávají výrazně aromatické odrůdy.

Trošku překvapivě následoval Merlot rosé 2015 (Panenský kopec), suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l). Ve vůni vyzrálé tmavé peckoviny s jemným minerálním závojem. V chuti plné, bohaté a šťavnaté, trochu nasládlá s příjemným pikantním závěrem (Část „vrcholového týmu”, která ochutnávala z jiné láhve, měla s vínem nějaké problémy, jak o tom hovořily přidělené body).

Sauvignon 2014 v pozdním sběru byl ve vůni i chuti spíše broskvově-meruňkový, možná s lehkým přídavkem angreštu a sušených plodů. Každopádně působil zřetelně vyzrálým dojmem, zvláště v plném a uhlazeném těle. Trošku mu však chyběla větší svěžest a živější tělo s pikantnějším ocáskem.

Velmi perspektivní, ale hezky pitelný již nyní, byl Ryzlink rýnský 2015 ve výběru z hroznů (Panenský kopec). Suché víno s vůní vyzrálého světlého ovoce, medu a lipoviny. V plné a zakulacené chuti bylo víno šťavnaté a výrazně pikantní s delším závěrem. Byla to degustační premiéra v Česku!

Sylvánské zelené 2015 v pozdním sběru bylo rovněž suché, ve vůni ovocně-květinové (stopa pylu), ale také s malinko vyčuhujícím alkoholem (13 %). V plnějším a zakulaceném těle bylo ovocně-květinové, ale s poněkud nižší pikantností. Nebylo ještě ideálně harmonizované, především zde byl lehký problém s alkoholem.

Tramín červený 2015 v pozdním sběru byl na hranici suchého a polosuchého vína. Ve vůni výrazné světlé ovoce, především citrusy, a také zřetelná kořenitost. V chuti navíc jemná minerální stopa, ale i květiny. Šťavnaté a pikantní víno s bohatým tělem, žádná uhlazená a unavená „voňavka”.

Moc se mi líbila formálně ještě suchá Pálava 2014 v pozdním sběru (Panenský kopec). Cukr téměř na hranici polosuchého vína dostatečně vyvažovala příjemná kyselina (7 g/l), byť malinko přidaná. Ve vůni světlé ovoce, květiny, lipový květ a květní pyl. Tělo plné, šťavnaté, bohaté na vyzrálé citrusy a květiny. V závěru bylo víno příjemně pikantní.

Pro mne jednoznačně nejlepším vínem večera byl Ryzlink rýnský 2014, výběr z hroznů - botrytický sběr. Polosuché víno z proslulé viniční trati Sonberk krásně vonělo po citrusech, medu, jemných minerálech, a to vše v delikátním botrytickém závoji. V plné a vyzrálé chuti nabídlo citrusy, jemnou mineralitu a stopu po ušlechtilé plísni v měkce pikantním závěru.

Závěrečným a jediným červeným vínem večera bylo Rulandské modré 2013 ve výběru z hroznů (Svidrunk). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce v kompotovém provedení s jemným náznakem džemu. V uhlazené až téměř sametové chuti bylo víno lehounce kořenité, cítit byly velmi jemné třísloviny, závěr pak ukázal lehounce pikantní ocásek. Červené z Pálavy rozhodně potěšilo!

Téměř kompletní „vrcholový tým” takto přidělil body jednotlivým vínům: Ryzlink rýnský 2014, botrytický sběr - 9,2 bodu (z 10 možných), Pálava 2014 - 9 b., Ryzlink rýnský 2014 - 8,9 b., Rulandské modré 2013 - 8,8 b., Sylvánské zelené 2015 - 8,7 b., Muškát moravský 2015 a Tramín červený 2015 - 8,5 b., Merlot rosé 2015 (moje hodnocení - 8,7 b.) a Sauvignon 2014 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý