O nás

Viniční altán

Havlíčkovy sady 1369 - Gröbovka
120 00 Praha 2
GPS: 50°4'7.255"N, 14°26'39.607"E

tel.: 222 516 887
tel.: 602 117 137
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Od 1.7.2019 je Viniční altán uzavřený z důvodu rekonstrukce!

Veškeré informace o svatbách a dalších připravovaných akcích obdržíte na tel. 224 26 28 61 nebo emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Představení Gröbovky

Do Havlíčkových sadů, půvabného místa v městské části Praha 2, ležícího v těsné blízkosti známého potoka Botič, se opět vrátil tolik očekávaný a nepochybně potřebný život a kvas.

Gröbovka, jak tento historický park na příkrém svahu Pražané stále nazývají, se totiž může opět pochlubit v plné kráse zářící perlou - krásně zrekonstruovaným Viničním altánem. Zatímco nedaleká romantická vila v „italském stylu", kterou si zde v sedmdesátých letech 19. století nechal postavit průmyslník Moritz Gröbe, byla jasně dominantní a nepřehlédnutelná, stejně starý a neméně romantický „dvouúrovňový" Viniční altán dlouhá léta chátral a návštěvníkům parku téměř doslova „mizel" před očima.

Osud nebyl příznivý

Není tajemstvím, že na této opravdu unikátní pražské vinici se víno rodilo již dávno ve středověku. Prý se o to postaral sám Karel IV., ale hovoří se i o ještě starším původu této pražské vinice. Zatímco vinné hrozny zde zrají s různými přestávkami již kolem sedmi staletí, návštěvníci Viničního altánu se jejich příjemnou krásou mohli kochat jen pár desetiletí. Vinici v Gröbovce osud (a hlavně poměry v zemi) příliš nepřál. Měnily se totiž nejen názvy vinice i sousedního parku, ale i záměry jejich majitelů. V padesátých letech minulého století byla sice vinice pod Gröbeho vilou znovu vysázena, ale po pětatřiceti letech se opět ocitla na pokraji zkázy. To, že tak definitivně neskončila, je jistě i velká zásluha Městské části Praha 2. Počátkem devadesátých let (1992-1993) v příkrém svahu na ploše 1,7 hektaru byla nákladně obnovena. Po ní pak naštěstí přišel na řadu také Viniční altán a další objekty v Havlíčkových sadech, včetně Gröbeho vily.

Rekonstrukce stála miliony

Viniční altán, dnes chráněná kulturní památka, se tak stal prvním rekonstruovaným objektem v Havlíčkových sadech (Gröbovce). Náročná obnova objektu, který byl v havarijním stavu, trvala dvacet měsíců a stála městskou část 20 milionů korun. Není proto divu, že Pražany mimořádně zajímá, jak bude Viniční altán dále využíván a zda se z něj náhodou nestane jen jakýsi neužitečný skanzen „mlčky" zdobící přilehlý sad a vinici. Zdá se, že jejich upřímné obavy se naštěstí nenaplní. Mnohé již naznačuje skutečnost, že Viniční altán byl slavnostně otevřen právě v den zahájení v pořadí již osmého Vinohradského vinobraní - tedy v pátek 24. září, kdy z vinice v Gröbovce vedl slavnostní historický průvod na náměstí Míru a také na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3. Je to tedy vskutku symbolické - Viniční altán je jednoznačně zasvěcen vínu a Pražanům!

Vybraná vína i chuťovky

Podle podnikatelského záměru provozovatele Viničního altánu, slouží zrekonstruovaný objekt především jako místo příjemného posezení u kvalitního vína a různých chuťovek a delikates od vídeňských uzenářů a výrobců sýra z různých částí Rakouska. Ty se běžně podávají v proslulých rakouských vinných výčepech.nazývaných "Heurige". Altán o ploše 125 metrů čtverečních (vrchní terasa má dalších 37 a čelní pak dokonce asi sto metrů čtverečních) pojme podle charakteru použité stolové úpravy kolem šedesáti hostů. Přitom v létě a za příznivého počasí může být kapacita altánu ještě vyšší.

Je pochopitelné, že je hostům nabízeno především originální víno z hroznů z vinice Gröbovka. A tak se můžeme oprávněně těšit na Rýnský ryzlink, Müller Thurgau, Rulandské modré, Rulandské šedé, Hibernal, Neronet nebo na Modrý Portugal. Bylo by také příjemné i žádoucí, aby se Viniční altán stal jedním z vyhledávaných míst v Praze, kde by se kultivovala „vinná kultura" Pražanů. K tomu by měla posloužit především kvalitní vína. A dokonalou zárukou této kvality jistě jsou produkty špičkového Vinařství Petr Bíza z Čejkovic, které je proslulé především svými krásnými přívlastkovými víny. A ještě jedno překvapení čeká na návštěvníky Viničního altánu - vůbec poprvé se v Praze čepuje mladé rakouské sudové víno heurige, které je tak oblíbené u našich jižních sousedů ve vinných šencích nazývaných jak jinak než „Heurige". Viniční altán má tak všechny předpoklady stát se místem, kde se mohou jeho hosté příjemně bavit, odpočívat a přitom také "konfrontovat" produkty a styly tří různých středoevropských vinařských oblastí.

Potěšení každý den

Pro Pražany i návštěvníky hlavního města je jistě příjemné, že Viniční altán je jim k dispozici celoročně - sedm dní v týdnu. Otevřen je denně od 11.00 do 23.00 hod.

A tak nezbývá než pozvat Pražany a návštěvníky našeho hlavního města do kouzelného Viničního altánu, kde při výborném moku mají velký kus Prahy jako na dlani.

Libor Chlupatý